Most hétvégén, 2013. március 22-24. között rendezik meg Bostonban PAX East 2013. rendezvényt. A korábbi zártkörű sajtóesemények résztvevőin kívül most már a játékosok és egyéb érdeklődők is kipróbálhatják/ták a The Elder Scrolls Online jelenegi béta verzióját. Igaz csak egy-két órácskára - köszönhetően a fokozott érdeklődésnek -, de ahhoz elég hosszan, hogy az egyszeri játékos is betekintést nyerjen a készülő MMO rendszerébe, felépítésébe, jellemzőibe, és azt azonnal meg is ossza a világgal. Ezeket próbáljuk meg összeszedni a hétvége alatt, egy folyamatosan frissülő cikkben.


Erre iszunk! Csak nehogy /drunk legyen a vége...

Az érdekességek (lesz közte olyan, amiről volt már szó, de hát inkább kétszer szerepeljen, mint egyszer sem!)

  • A dungeonok két típusáról már volt szó. Egyik az instanceolt (hagyományos mmo stílusban, 4 fős partykkal), másik a publikus (nem instanceolt, létszámtól független). Utóbbi esetében nem mindegy, hogy szegény bosst egy ember akarja agyonverni, vagy száz, illetve, az sem lesz mindegy, hogy a játékosok milyen stílusban harcolnak. A bossok életereje és sebzése arányosan fog növekedni a körülötte álló és őt kaszaboló emberek számával, és ezen felül a bossok extra képességeket is fognak használni a játékosok támadási stílusának megfelelően, így egy-egy harc másként fog festeni öt fő ellen, mint mondjuk húsz, vagy akár ötven fő ellen, illetve nem mindegy, hogy túlnyomó részt melee karakterrel ütjük-e vagy inkább egy légiónyi csatamágussal. A bossok kreatívan fognak reagálni, hogy ne legyen unalmas a harc.
  • Előző pont igaz azokra a "sima mezei" ellenfelekre és azok csapataira is, akikkel a küldetések során találkozunk, ők is "reagálni" fognak a játékosok esetleges túlerőjére és összetételére.
  • Korábban volt szó róla, hogy a saját frakciónk küldetései után, lvl 50 szintet elérve átmehetünk az "ellenség" területeire is, és ott is garázdálkodhatunk. Ennek ugye ára van, hiszen a terület felskálázódik 50+ területre, vagyis minden egyes küldetés és ellenfél kutya keménynek ígérkezik. Cserébe viszont az itt szerezhető tárgyak is kiválóak lesznek. Aki ezzel is végzett, mehet a még erősebb és komolyabb odafigyelést jelentő 50++ harmadik frakció területére küldetéseket csinálni. Na most a sztori és a loot mellett ezeken a területeken találhatunk úgynevezett Sky Shard nevű tárgyakat(?), amelyekből hármat összegyűjtve extra skill pontot kapunk, amit eloszthatunk. Hogy ennek mi értelme? Az, hogy az 50-es maximum szintet elérve se álljon meg a fejlődés, hanem ha akarja a játékos, akkor tudja tovább fejleszteni a karakterét, ahogy azt már megszokhattuk a TES játékokban.

  • És akkor ha már Skillek és fejlődés, lássuk akkor, hogy is fog ez menni:
    Minden szintlépés után kap a játékos egy-egy Attribute és Skill pontot. Előbbivel tudjuk fejleszteni a Health/Magicka/Stamina hármasból az egyiket, az utóbbit pedig azokra a skill-képességekre pakoljuk, amelyeket korábban már "unlock"-oltunk. Skill-képességeket unlockolni pedig a skill használatával lehet. Hogy is működik akkor ez? Például, ha használni és fejleszteni akarjuk a Two-handed Weapon skillünket, akkor fognunk kell egy hatalmas csatabárdot, és azzal kell szétvernünk az ellenfelünk buksiját. Minél több kobakot zúzunk be, annál magasabb lesz a skillünk (a rendszer ugyan az, mint a TES játékokban, minél többet használsz valamit, annál magasabb lesz), és ezáltal válik elérhetővé a Two-handed Weapon extra támadásai, képességei. Vagyis, kezdetben 1-es skillel csak ütni tudunk egy csatabárddal, de amikor a skill eléri a 2-es szintet, akkor elérhetővé válik a Cleave támadás is. És így tovább. A szintlépéskor kapott skill pontokkal ezeket a támadásokat tudjuk aktiválni, megvenni, elérhetővé tenni. (mint a talent pontok más mmo-kban) Egyszóval, minél inkább használunk egy-egy skillt (legyen az fegyver vagy akár páncél), az annál magasabb lesz, és ezáltal több lehetőség válik elérhetővé, amelyeket a szintlépéskor kapott 1-1 skill pontokkal tudunk megvásárolni. (Ilyen skill pontokat kaphatunk küldetések és egyéb nem ismert cselekedetek jutalmaként is).
  • Az sg.hu fórumon pont a napokban volt szó arról, hogy Tamriel területéből mennyi lesz bejárható. Azt tudtuk már régóta, hogy bizonyos részek nem lesznek elérhetőek. Ezeket későbbi kiegészítők, content patch, stb formájában kapjuk majd meg. Illetve úgy fest, hogy ilyen területekre kerül majd az Adventuring Zone nevezetű hely (raidek, operationok - ha így ismerősebb), ahova a még több kihívást kereső játékosok, guildek, random csoportok fognak menni szórakozni (és a kincseket guberálni). Ilyen helyek lesznek majd a Hammerfell sivatagos resze az Alak'r sivatag, vagy Black Marsh masszív dzsungele, Windhelm északon, stb. Ezek a területek a játékban egyelőre nem lesznek elérhetőek, később érkeznek majd a premier után. Természetesen lesz valami féle "group finder" megoldás, hogy mindenkinek legyen esélye eljutni ide és megküzdeni az itt található ellenfelekkel...


A barnás területek lesznek valószínűleg a későbbi Adventuring Zone helyszínei

  • Szintén aggodalomra adhat okot az a tény, hogy egyes Frakciók népszerűbbek, mint a többiek (lásd a saját, fentebb található szavazásunk jelenlegi állását is - az Ebonheart Paktum elég komoly előnnyel vezet a többihez képest). A fejlesztők is tudják és látják ezt, és készülnek is erre. Azt mindenesetre ne felejtse el senki, hogy hiába is népszerű jelenleg az Ebonheart, nekik is két másik Frakcióval kell majd megküzdeniük, akik akár szövetkezhetnek is ellenük (bár ez nehezen fog menni a kommunikáció hiánya miatt, de az tény, hogy egy Frakciónak két ellenséggel kell szembe nézni), és a mostani 60%-25%-15% arány azonnal enyhülhet, 60%-40%-ra. Természetesen ezen kívül is lesz pár trükk, ellensúlyozandó és megakadályozandó az egyensúly borulását. Például, a fölényben levő Frakciónak nő a respawn idő, nő Fast Travel ideje, a többi Szövetség NPC-jei erősebbek lesznek, esetleg kapnak extra mobil temetőket (respawn helyeket), és így tovább. A cél, hogy a játékos bármelyik oldalt is válassza, valahol egyenlő felek csatájába csöppenjen. (Reméljük így lesz, sajnos ezt az egyet kutya nehéz megvalósítani...)
  • Lesz lehetőség a játékban található hangszereken is játszani (/lute) - csak remélni tudjuk, hogy a régi klasszikus TES dallamokat így bármikor elő tudjuk varázsolni, ha tartunk pár perc szünetet és pihenni akarunk.


Egy egyszerű /lute parancs, és máris felcsendülnek a dallamok

  • Ehhez kapcsolódóan az alábbi videóban Malukah rövid koncertjét is meghallgathatjuk, amelyet az ESO Food Truck hírverő körútjának Texasi állomásán adott elő két hete, és rögzítette egyik kedvent portálunk, az Elder Scrolls Off The Record (köszönjük nekik, feltehetően kevés magyar játékos volt jelen az eseményen, de így legalább hozzánk is eljutott valami az élményből)

  • Természetesen nem maradhatott ki a játékból a /dance haszontalan, de annál mókásabb időtöltés sem :)
  • És akkor, hogy teljesen legyen a hangulat, a /dance, /drunk és /lute (illetve az eddig nem ismert) emóciókat és cselekvéseket kombinálhatjuk is a hírek szerint. A végeredményt mindenki el tudja képzelni :)
  • Lesznek társaink, akár több is egyszerre, DE nem Skyrim szerű állandó követőkre kell gondolni, hanem olyan ideiglenes társakra, akik csak egy adott zónában követnek. Mindez a döntéseinktől függően. Például, ha egy küldetés során kiszabadítjuk/megmentjük a túszt, és nem hagyjuk meghalni, akkor lehet, hogy az a túsz jó pár órával és szinttel később előkerül, és amellett, hogy új küldetéseket ad, csatlakozik hozzánk és segít a harcban. Ha pedig a cimboránkkal játszunk és ő is megmentette a túszt, akkor a játék a cimbora "túszát" egy random kinézetű NPC-nek mutatja a mi saját világunkban, megakadályozandó azt a fajta vicces összképet, amelyet mondjuk az SWtOR-ban láthatunk: Pl ha három BH ugyanazt a küldetést csinálja/vagy lopja a napot a flottán társként mindenki Makot használva, akkor bizony a lány klónjaival van tele a játéktér.
  • Mindenki tud majd lopakodni (Sneak - ctrl gombbal), ezt eddig is tudtuk. Amit viszont nem, hogy a lopakodás az bizony Stamina vesztéssel jár, ami miatt PVP-ben kétszer is meggondolja az ember, hogy az árnyékből felfedve magát mi lesz a következő lépés, mert lehet, hogy az első támadást mi "visszük be", de utána Stamina nélkül meleg lesz a helyzet. Ahhoz, hogy effektív legyen, sok skill pontot és speciális skilleket kell feláldozni, és mindez nem egyszer a harci hatékonyság kárára.
  • 24 órás 8 órás nappal/éjjel ciklus lesz a játékban.
  • Lesz az újabban kötelezőnek számító AoE loot is, vagyis nem kell majd egyesével végigkutatni a magunk mögött hagyott hullákat, hanem bizonyos távolságig bezárólag egy gombnyomásra összeporszívózhatunk mindent.
  • Lesz Scrolling Combat Text, Quest Tracker, illetve ezeket és az előzőleg említett AoE lootot (és még egyéb finomságokat) ki-be kapcsolathajuk majd az Optionsban.
  • Nem lesz cutscene (átvezető filmszerű animációk mint az SWtOR-ban) a végső verzióban, anélkül lesznek a sztorik elmesélve, mint a Skyrimban. Minden élőlénynek, embernek, elfnek, npcnek, stb egyedi hangja lesz a játékban, de a karakterünknek nem lesz hangja. Utóbbi főleg azért alakult így, mert a karakter generálás során nagyon fiatal és nagyon öreg karaktert is lehet csinálni, és emiatt csak gondok akadtak volna az életszerűséggel. EGy mmo-ban pedig nincs idő sem hely, hogy a kliens és adatai kilenc faj, három kornak megfelelő férfi és női hangját tároljon és használjon, főleg egy akkora tartalomban, mint amit kapunk az ESO-val.
  • Van autorun lehetőség.
  • A legtöbb spell instant, így mozgás közben is lehet őket puffogtatni, mint ahogy azt megszoktuk a TES játékokban. Hátrálva lőni a fireballokat vagy nyilakat a támadók arcába - minden további nélkül lehetséges.
  • A játékban sok minijáték található, amellyel el lehet tölteni az időt. Ezek közül egyelőre a Fishing ismert, illetve visszaköszön a Skyrimból megismert zárfeltörés "piszkálgatós" módszere is.
  • A központi PvP zónába, Cyrodiilba belépve nincs további "loading screen" és vele töltés, az egész területen folyamatosan történik az átjárás, haladás, stb.
  • Lesznek Armorhoz (páncélzathoz) kapcsolódó passive skill bonusok is, amelyeket ugyanúgy unlockolhatunk, mint a többi skill esetében. Minél több azonos típusú páncélzatot használunk, ezek a passive bonusok annál erősebbek lesznek (amolyan set bonus jellegű dolog, ismerős lehet Skyrimból és más mmoból is). A játékosokon múlik, hogy ragaszkodnak-e egy azonos páncélhoz és törekszenek a maximális bonusra, vagy nem, és inkább egy-egy páncél darab jellemzői miatt más és más típusokat hordanak.
  • PVP zonában az egyes Szövetségek birtokában lévő erődök (Keep) össze lesznek kötve egymással, és ezeken az utánpótlás vonalakon tudunk majd gyorsan közlekedni (fast travel) a hatalmas csatatéren (Cyrodiili harctér akkora, vagy még picit talán nagyobb lesz, mint amekkora területet bejárhattunk az TES IV Oblivionban - rengeteg ismerős, de még funkcionáló erőd, bánya, sírkert, város, farm, stb. fog visszaköszönni). Viszont, ha valaki elfoglal egy ilyen erődöt, az bekavarhat az utazásnak is. Úgy kell elképzelni, a jelek szerint, mintha az erődök amolyan metro/villamos "kötöttpályás" állomásként funkcionálnak, és ebből van sok a zónában, de annyira nem, hogy egy-egy ilyen utánpótlás vonal elvesztené a fontosságát. Mert ha egy kiesik, (elfoglalta az ellenség), akkor a metro/villamos csak az azt megelőző állomásig viszi az embert, és tovább nem. Ilyenkor marad a gyaloglás, vagy más alternatív útvonal keresése.
  • A fejlesztők célja - ahogy az a béta során is látszik, lásd FPS nézetes harcmodor, vámpír/vérfarkas lét, saját házak és egyéb korábban nem létező, de a játékosok által kért featurek megjelenése akár már a premier napján, vagy picivel később -, hogy premier után is folyamatosan figyeljék az igényeket, és ha a játékosok többsége akar valamit, akkor az belerakják a játékba. Ezért kapják a fizetést, hogy a játék olyan legyen, amilyet a játékosok akarnak.
  • A premierkor nem lesz "Arena" jellegű pvp (lásd WoW), vagy battleground stílusú szeparált ütközetek, mert azt szeretnék, hogy kezdetben masszív nagy létszámú hadseregek harcoljanak egymás ellen a központi hatalom megszerzéséért. De amennyiben igény van rá, természetesen később, a premier utáni időszakban bekerülhet a kisebb, party alapú szervezett pvp lehetősége is.
  • Aki nem akar egy nagy létszámú hadsereg tagjaként harcolni 200 társával együtt, az összeállhat pár kollégával, és akár elfoglalhat szabadon hagyott erődöket, objektumokat, vagy malmokat, npc őrökkel/ellenséges játékosok által védett erőforrásokat. Aki viszont abszolúte szólózva akar pvpzni, magányos hősként, az akár kiszemelhet egy-egy hidat, hágót, eldugott ösvényt, félreeső átjárót és ott várhat lesben állva az ellenséges területről érkező hadsereg egy-egy leszakadt emberére, vagy akár elfoglalhat egyedül hagyott erőforrásokat, bányákat, farmokat, fűrészmalmokat is (bár ezeket egyedül marha nehéz lesz) hogy a saját Frakciójának termelje a hasznos dolgokat. Akkora nagy a terület, hogy mindenki meg fogja találni a kedvére való tennivalót, amellyel segítheti a saját Szövetségét.
  • Az egyes erődökhöz tartozó "kiszolgáló" erőforrások határozzák meg, hogy az erődnek milyen erős a fala, milyen erős a kapuja, milyen erősek a játékosok mellett található NPC védők, milyen gyorsan tudják a bent lévők újjáépíteni a károkat, stbstb. Ezért is fontos, hogy egy-egy támadás során előbb a környéket kell elintézni, elvágva az Erődöt az utánpótlásoktól, majd utána nekiesni a falaknak és lebontani azt - mint egy valódi háborúban. Nem akarják a fejlesztők, hogy a pvp úgy nézzen ki, hogy az egyik fél a falakról lövöldözget lefelé, a másik meg alulról szórja az "áldást" felfelé.
  • A területen található városokban (lásd Oblivion városai) ugyanúgy küldetések várják a játékost, mint a saját Frakció területein. Annyi a különbség, hogy a küldetések a háborúhoz kapcsolódnak, és bizony pvp területen bármikor bárki megtámadhat az ellenséges frakciókból, mint bármilyen hagyományos mmo hagyományos pvp serverén.
  • Level 10-et elérve a kliens jelzi, hogy "hé, most már mehetsz ellenséget zúzni" Cyrodiilra. Ám mielőtt belecsöppennénk a háborúba, lesz egy tanuló szekció (tutorial), amely az alapokat elmagyarázza és megtanítja (hogy kell használni ostrom fegyverek, vagy hogy kell azokat javítani, egy szóval, mi az, ami a PVE küldetésektől eltérő, és érdemes odafigyelni rá. Majd csak utána vethetjük bele magunkat a csatába.
  • Amikor a Cyrodiilba utazva felskálázza a játékost a rendszer ötvenes szintre, akkor nem kap extra skilleket vagy képességeket, csak az alap statjai lesznek turbózva (health, magicka, stamina, stb), és annyi skillt és képességet tud használni, amennyit addig megszerzett, unlockolt. De még így is, ha ésszel játszik egy lvl 10-ről buffolt játékos, akkor 1vs1-ben akár le is győzheti az alapból 50-es, több skillel rendelkező ellenfelet. (na jó, a fejlesztők szerint tíz esetből kilencszer azért az ötvenes karakter fog győzni, hiszen valószínűleg nem a szél fújta össze a másik oldalon sem azt az ötven szintet)
  • Nincsenek felkiáltójelek vagy egyéb szimbólumok a küldetéseket adó NPC-k feje felett. Mint a Skyrimban, mindenkivel beszélgethetünk, és vagy meghallgatjuk ügyes-bajos dolgait, esetleg élettörténetét, de az is lehet, hogy egy küldetésre bukkanunk, mert az illető megkér minket, hogy csináljuk meg egy feladatot...
    Kiegészítés: elvileg a küldetést adó npc-ket kijelölve sárha aurát fogunk látni körülöttük (egyesek szerint ez a neutral állapot jele, másik szerint a küldetés lehetősége miatt van - meglátjuk)
  • ...vagy már megcsináltuk a feladatot (mondjuk találtunk egy levelet egy halott katonánál, amelyet a feleségének írt a halála előtt), de nem tudjuk kinek kell leadni. Ilyenkor nem marad más, mint megkeresni az NPC-t a városban, esetleg érdeklődni iránta más NPC-nél stb. Nem lesz tehát arany felkiáltójel/kérdőjel kergetés. Természetesen a minimap azért jelzi majd nagyjából, hogy melyik területen találjuk meg a küldetésünket lezáró tárgyat, személyt, helyszínt stb.
  • És akkor a hétvége zárásaként:
    (természetesen már hétfőn és a jövő héten folytatjuk az új infók vadászatát)
  • Spears és Polearms típusú fegyverek nincsenek a játékban
  • Blokk majd Finesse megfelelő használatával az ellenfeleinket 4-5 másodpercre is elkábíthatjuk (pvpben ez 2-3 sec).
  • Ha sikerül blokkolni, a következő támadásnál nagy esélye van a critical hitnek.
  • Fegyverek és Páncél statjai között lesznek, amelyek a Health vagy Magickát növelik.
  • A páncélok testresimulóak. Vagyis ha valaki egy pocakos öregembert kreál (lehetőség lesz rá), akkor a felvett páncélok igazodnak a testéhez. Másként fog tehát kinézni egy-egy páncél egy izmos daliás "mindenkit szétcsapok" orkon, mint egy öreg "hálni jár bele a lélek" harcoson.
  • A korábban már említett Slow Motion Kill Cam (lásd Skyrim) benne lesz a játékban, de hogy ezt "élvezzük", ahhoz master szintre kell fejleszteni az adott fegyver skillt és a finesse rendszert.
  • Az ellenfeleink nagyon okosak, az AI-tól egyelőre mindenki el van ájulva. Néha túl okosak is, és emiatt halnak a népek.
  • A játék véres, ahogy a Oblivion és Skyrimban, itt is véres lesz a fegyver egy-egy csata közben.
  • A MI varázslataink és nyilaink nem hőkövetőek (bár ennek ellenkezőjéről is volt már szó, ezt tessék fenntartással kezelni) Mindenestre van "pontosság" a játékban, ezért a nem elég csak a célkereszttel célozni egy-egy varázslattal vagy íjjal.
  • Dungeonok tele vannak csapdákkal, érdemes megnézni, hova lépünk
  • Lockpicking is kap egy skillt, és maga a minijáték hasonló lesz, mint a Skyrimban, de itt most időlimit is lesz: 23 sec alatt kell 5 tüskéből megoldanunk a feladatot.
  • Ha meghalunk, két lehetőség közül választhatunk. Büntetést kapva helyben támadunk fel, vagy a legközelebbi temetőben, és onnan folytatjuk - ez már amolyan mmo szokás, nem meglepetés. Hogy mi a büntetés, egyelőre nincs info.
  • Lophatunk az NPC-k házaiból, de játékosoktól és NPC-ktől nem.
  • Sorcerer classnak lesz teleport spellje, de limitált távolságra fog csak hatni.
  • Lesz a WoW DKnál látott Death Grip féle képesség, amellyel egy-egy mobot tudunk magunkhoz rántani.
  • Cyrodiilban az egyes erődöket egy-egy játékosokból álló Guild felügyelheti. Az adott Guild fogadhat fel védőket, íjászokat, stb, akik azonnal többek között azonnal jelzik a Guildnek, ha megtámadták őket - így ha kell, gyorsan tud mindenki reagálni és segíteni.
  • Guild bank, guild jelkép (banner), illetve ez utóbbi kitűzhető verziója a saját fenntartású erődökön egyelőre fejlesztés alatt.
  • Guildeknek lesz saját ranglistájuk, tetteik és egyéb eredményeik alapján rangsorolva.
  • Van alkohol a játékban, és valószínű be is lehet rugni egy kis időre.
  • A nagyobb városokban lesznek random eventek, erről többet egyelőre nem tudni.
  • Az NPC-k fajtól függően reagálnak és tükrözik az egymáshoz való viszonyt. Pl az Altmer NPC lenéznek mindenkit, ahogy a Dunmerek is lenézik az Argonia népet, vagy gyanakodnak, ha Nordot látnak, stb.
  • Minden döntésünk következménye visszaköszön a későbbi történetek során

Szeretnénk mindenki figyelmét felhívni, hogy ezek NEM HIVATALOS információk. Ezeket játékosok, tesztelők nyilatkozták, írták le, posztolták vagy kommentelték a neten, vagyis elképzelhető, hogy a végleges verzióban, vagy akár már a Bétában is változik egy-egy dolog. Arra azért törekedtünk, hogy csak azokat az infókat írjuk bele a felsorolásba, amelyeket már több helyről is meg lett erősítetve.

A kamerás, suttyomban készített felvételeket nem linkeljük be ide (mégis csak kamerás és nem feltétlen legális),
de a Facebook oldalunkon megtalálhatóak a linkjei, ha nem törlik/töröltetik a videókat időközben.
(Egy pár perces dungeon és városi kalandozás jelenetei)

Továbbá ha bárkinek kérdése, észrevétele van, irány a Facebook vagy a Fórum, állunk rendelkezésre
Ismertetőket, új képeket, videókat - mindent megpróbálunk összeszedni folyamatosan,
aki akar, segíthet egy-egy linkkel vagy üzenettel, örömmel fogadjuk.

Megosztás

Tales of Tribute
ÚTMUTATÓ (ÚJ)
(készítette @Mahhdy)


Tales of Tribute
LEÍRÁS (ÚJ)
(készítette @drobova)

 

 


(magyar nyelvű The Elder Scrolls Online
leírások, ismertetők)

Cikkek archívum

Powered by mod LCA

Hírek és aktualitások a Facebookon

 

 

 

 


Az oldalon található cikkek, ismertetők © The Elder Scrolls HQ | www.elderscrolls.hu © gumininja HQ 2003 - 2022.
The Elder Scrolls Online © 2013 ZeniMax Media Inc | The Elder Scrolls(TM) © Bethesda Softworks LLC, a ZeniMax Media company.